
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – Spójrz na świat przez niebieskie okulary ( Zdjęcia)
- Karol Grubba
- 2025-04-06
- Oświata
- 0 Comments
W dniu 2 kwietnia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kostkowie odbyła się akcja upamiętniająca Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Inicjatywa ta ma na celu propagowanie wiedzy o autyzmie, budowanie wrażliwości społecznej oraz wspieranie osób z zaburzeniami neurorozwojowymi i ich rodzin.
Symbolika i Dekoracje
W ramach obchodów uczniowie i kadra szkolna przywdziali strój w kolorze niebieskim, który stał się symbolem tego dnia. Balony w różnych odcieniach błękitu zawisły w głównym holu szkoły, a szkolna gazetka opublikowała szereg haseł i informacji na temat autyzmu. Świetlica, działając pod hasłem „Z sercem dla autyzmu”, udekorowała swoje wnętrza niebieskimi ozdobami, podkreślając w ten sposób wagę tematu.
Konkurs Plastyczny: „Spójrz na świat przez niebieskie okulary”
Integralną częścią obchodów był konkurs plastyczny, którego zadaniem było spojrzenie na świat oczami osób związanych z tematyką autyzmu. Jury oceniało prace pod kątem pomysłowości, estetyki oraz zaangażowania w przekaz artystyczny.
Laureaci konkursu wśród klas 1-3:
- Zuzanna Meyer (kl. 3a)
- Maja Szast (kl. 0b)
- Julia Betańska (kl. 2b)
- Zofia Baran (kl. 2b)
Wyróżnienia:
- Konrad Baranowski (kl. 1a)
- Maja Papke (kl. 2a)
- Oliwia Szymikowska (kl. 3c)
- Kornelia Styn (kl. 1a)
- Kornelia Malinowska-Maszota (kl. 2b)
Laureaci konkursu wśród klas 4-8:
- Oliwia Papke (kl. 7c)
- Marcel Kurgan (kl. 4a)
- Anastazja Bujak (kl. 4b)
- Tomasz Szymikowski (kl. 4a)
Wyróżnienie:
- Natan Kloskowski (kl. 4a)
Podsumowanie
Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Kostkowie były nie tylko okazją do artystycznego wyrazu, ale przede wszystkim do podniesienia świadomości na temat autyzmu i trudności, z jakimi borykają się osoby z tym zaburzeniem. Inicjatywa cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno uczniów, jak i nauczycieli, co świadczy o rosnącej potrzebie budowania społeczeństwa opartego na zrozumieniu i wsparciu.
Wydarzenie stanowi ważny krok w kierunku zwiększania empatii i integracji osób z autyzmem, przypominając, że każdy z nas może przyczynić się do tworzenia bardziej otwartego i przyjaznego środowiska.















