Dark

Auto

Light

Dark

Auto

Light

Radni Gminy Gniewino podjęli uchwałę w sprawie zmiany godzin godzin funkcjonowania targowiska gminnego.

W Gniewinie odbyła się „VI Sesja Rady Gminy”. Porządek obrad dzisiejszego posiedzenia obejmował 18 punktów, w tym 8 projektów uchwał, z których jeden… w sprawie wyrażenia zgody na nabycie na własność Gminy Gniewino prawa własności nieruchomości położonej w obrębie geodezyjnym Gniewino – nie zyskał poparcia radnych. Z pozostałych na uwagę zasługują przegłosowane uchwały o utworzeniu Młodzieżowej Rady Gminy Gniewino, o przyjęciu programu polityki zdrowotnej pod nazwą „Program profilaktyki próchnicy zębów w populacji dzieci szkół podstawowych w Gminie Gniewino na lata 2025-2029” i w sprawie zmiany „Regulaminu targowiska gminnego”.

Przyjęty program polityki zdrowotnej na lata 2025-2029 obejmuje m. in. edukację uczniów szkół podstawowych Gminy Gniewino, szkolenia dla ich rodziców oraz zapewnia leczenie stomatologiczne dla 120 dzieci i 120 rodziców rocznie. Z kolei autorami zmian w regulaminie, otwartego zaledwie 4 tygodnie temu targowiska gminnego są osoby, które  korzystają z targowiska, sprzedając na nim swoje produkty, wyroby i płody rolne. Projekt uchwały w tym zakresie przewidywał skrócenie o dwie godziny czasu pracy targowiska z godz. 09:00-15:00 na 08:00-12:00 a także, w okresie od listopada do kwietnia targowisko nie będzie funkcjonowało w każdą trzecią sobotę miesiące, ale w każdą sobotę od godz. 08:00-12:00.

W tzw. „wolnych wnioskach”, jako pierwsza głos zabrała Radna Marta Potrykus – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Zdrowia, Pomocy Społecznej, Kultury, Sportu i Turystyki, która przedstawiła raport komisji z wizytacji lokalnych miejsc pamięci, których na terenie Gminy Gniewino mamy 6, m.in. w Gniewinie, byłym Kolkowie, Strzebielinku, Rybnie i Nadolu. Choć kilka z nich wymaga kosmetycznych prac porządkowych, stan tych miejsc pamięci komisja oceniła jak bardzo dobry.

Radny Sylwester Klarecki zaproponował m.in. podjęcie prac, związanych z przejęciem od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, zlokalizowanego na gruntach III klasy rolnej – boiska w Strzebielinku, tak by przekształcić je w teren gminny. Jak się okazuje, sprawa nie jest taka prosta, to dość długa procedura, która wymaga wielu rozmów i konsultacji. Radny Klarecki zaproponował też podjęcie pilnych prac związanych z ułożeniem kabla internetowego „Telewizji Chopin” do Strzebielinka, gdyż w chwili obecnej mieszkańcy korzystają z internetu radiowego, co bywa bardzo uciążliwe.

Radny Michał Domarus zapytał pytanie, czy planuje się odwodnienie miejscowości Lisewo. Problem polega na tym, że rowy odprowadzające wodę z dróg są zbyt płytkie. Ich pogłębienie ograniczają przechodzące tamtędy kable, ale gmina spróbuje coś z tym zrobić, chociażby poprzez niewielkie pogłębienie istniejących rowów odwadniających i późniejszą obserwację skuteczności takich działań.

Radny Łukasz Ladach zwrócił uwagę na skargi jednej z mieszkanek Nadola, która po każdej ulewie boryka się z problemem zalewania wodą jej posesji. Jak się okazuje winnym jest „złe ukształtowanie drogi” w tym miejscu, ale jej naprawa jeszcze w tym roku jest po prostu niemożliwa. Zadanie to zostanie wpisane do budżetu Gminy na 2025 roku, co winno umożliwić remont drogi najpóźniej w I kw. przyszłego roku.