
Nasze serca są w dobrych rękach: Kaszubskie Centrum Chorób Serca i Naczyń świętuje 200. innowacyjny zabieg zamknięcia otworu w przegrodzie międzyprzedsionkowej serca
- Karol Grubba
- 2024-07-05
- Zdrowie
- Edukacja, Szpital, Zdrowie
- 0 Comments
Oddział Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń (KCCSiN) w Wejherowie nie zwalnia tempa w swoich dążeniach do doskonałości medycznej. Zespół pod przewodnictwem dr hab. med. Łukasza Lewickiego z Pracowni Kardiologii Interwencyjnej właśnie osiągnął kolejny ważny kamień milowy, wykonując jubileuszowy, innowacyjny, 200. zabieg przezskórnego zamknięcia otworu w przegrodzie międzyprzedsionkowej serca.
Nowoczesne podejście do leczenia wad serca
Postęp medycyny sprawił, że wady serca, które kiedyś wymagały skomplikowanych operacji kardiochirurgicznych, obecnie coraz częściej mogą być leczone przezskórnie. Takie podejście pozwala pacjentom na szybszy powrót do zdrowia, minimalizując jednocześnie ryzyko powikłań. Kaszubskie Centrum Chorób Serca i Naczyń w Wejherowie jest jednym z wiodących ośrodków w Polsce, które z powodzeniem wdrażają te nowoczesne metody leczenia.
– Skuteczność zabiegu jest bardzo wysoka, a istotne powikłania są skrajnie rzadkie. Podstawą diagnostyki jest przezprzełykowe badanie echokardiograficzne. O takiej wadzie serca należy myśleć zwłaszcza, gdy u młodych pacjentów występuje udar niedokrwienny mózgu o nieznanej etiologii – informuje dr hab. n. med. Łukasz Lewicki.
Osiągnięcia na przestrzeni dekady
Jubileuszowy zabieg stał się okazją do podsumowania imponujących osiągnięć Oddziału Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej KCCSiN w Wejherowie. W ciągu ostatnich 10 lat, oddział ten przeszedł dynamiczny rozwój, stając się pionierem w dziedzinie leczenia chorób serca i naczyń. Oferuje pełne spektrum dostępnych procedur, angażując się w interdyscyplinarne podejście do leczenia.
Jednym z najważniejszych elementów działalności oddziału jest wdrażanie nowatorskich procedur medycznych. Przykładem może być mechaniczna trombektomia stosowana w leczeniu udarów niedokrwiennych mózgu, co znacząco zwiększa szanse pacjentów na pełne wyzdrowienie.
Nowatorskie procedury i badania naukowe
Oddział Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej KCCSiN systematycznie wprowadza nowatorskie procedury medyczne, takie jak AFR (Amplatzeryzacja w Fibracji Przedsionków) czy stymulacja fizjologiczna serca. Ponadto, jednostka aktywnie uczestniczy w projektach naukowo-badawczych, co pozwala na ciągłe doskonalenie metod leczenia i wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań.
– Należy podkreślić, że w okresie dekady liczba rocznych hospitalizacji wzrosła prawie trzykrotnie, a budżet Oddziału wzrósł ponad dwudziestokrotnie. Dziś jesteśmy rozpoznawalni w wymiarze ponadregionalnym – dodaje prof. dr hab. n. med. Marek Szołkiewicz, ordynator Oddziału Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej.
Edukacja i szkolenia
Nie mniej ważnym aspektem działalności oddziału jest organizowanie ogólnopolskich szkoleń i warsztatów. Dzięki nim, KCCSiN w Wejherowie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi specjalistami z całej Polski, przyczyniając się do podnoszenia standardów opieki kardiologicznej w kraju.
Zdjęcia: Szpital
Specjalistyczny im F. Ceynowy w Wejherowie


